۱۰ میوه که خوردن آن برای گربه‌‌ها آزاد است

گربه ای که روی نیمکت چوبی لم داده و میوه دور آن قرار گرفته است

گربه‌ها گوشت‌خواران اجباری هستند، بنابراین رژیم غذایی آن‌ها باید در درجه اول از گوشت تشکیل شود، اما چند میوه وجود دارد که آن‌ها می‌توانند در حد اعتدال مصرف کنند.

نکات ضروری که قبل از مصرف میوه توسط گربه‌ها باید بدانید

اگر قصد دارید مقداری میوه به عنوان غذا به گربه خود بدهید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

مواظب قند میوه برای گربه باشید

گربه‌ها قادر به چشیدن شیرینی نیستند و ممکن است از طعم یا بافت میوه‌ها لذت نبرند. بیشتر میوه‌ها سرشار از قند هستند، کربوهیدراتی که از نظر تغذیه ای برای گربه‌ها ضروری نیست. شکر و سایر کربوهیدرات‌ها در واقع می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند و منجر به نگرانی های سلامتی مانند دیابت شوند.

انیمه گربه و میوه

قبل از تغییر رژیم معمولی گربه خود و دادن غذاهای جدید با دامپزشک‌تان مشورت کنید تا مطمئن شوید که این رژیم برای سلامتی و نیازهای غذایی گربه شما ایمن و مناسب است. غذاهای جدید را به تدریج و در بخش‌های کوچک معرفی کنید تا واکنش گربه خود را کنترل کنید و مطمئن شوید که آن را به خوبی تحمل می‌کند. در صورت مشاهده علائم ناراحتی گوارشی یا واکنش‌های آلرژیک مانند استفراغ یا اسهال، تغذیه میوه را قطع کرده و با دامپزشک خود مشورت کنید.

چه مقدار به گربه میوه بدهیم؟

میوه‌ها نباید بخش قابل توجهی از رژیم غذایی گربه شما را تشکیل دهند. فقط مقدار کمی ‌را به عنوان خوراکی‌های گاه‌ به‌ گاه به آن‌ها بدهید. به طورکلی، خوراکی‌ها نباید بیش از ۱۰ درصد از کالری دریافتی روزانه گربه شما را تشکیل دهند و میوه‌ها باید بخش کوچک‌تری از مقدار غذای آن‌ها باشند.

میوه های زیر در لیست غذاهای ASPCA هستند که می‌توانید با خیال راحت به گربه خانگی‌تان یا دیگر حیوانات خانگی بدهید:

۱. سیب برای گربه‌

سیب به طورکلی برای گربه‌ها بی‌خطر است به شرطی که اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. دانه‌ها و هسته‌ی سیب را قبل از سرو آن برای گربه‌تان بردارید، زیرا دانه‌های سیب حاوی مقادیر کمی سیانید هستند که در صورت مصرف زیاد می‌تواند مضر باشد. محتوای سیانید موجود در دانه‌های سیب معمولاً اگر به مقدار کم مصرف شود برای انسان یا گربه‌ها نگران کننده نیست، اما بهتر است در این مورد احتیاط کنید و دانه‌ها را بردارید. علاوه بر این، بهتر است سیب را پوست بگیرید و آن را به قطعات کوچک و قابل کنترل برای گربه خود برش دهید.

بازم بخونین:  دستورپخت غذای گربه خانگی نر عقیم شده 4 کیلویی
نقاشی گربه ای که دورش سیب است

۲. زغال اخته برای گربه

زغال اخته عموماً برای گربه‌ها بی‌خطر است و حتی می‌تواند فواید تغذیه‌ای نیز داشته باشد. آن‌ها کالری کمی دارند و حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند. ممکن است گربه شما ترجیح دهد به جای خوردن توت‌ها با آن‌ها بازی کند، اما می‌توانید چند عدد زغال اخته را به عنوان یک غذای هر از گاه به آن بدهید یا آن‌ها را با غذای معمولی گربه خود مخلوط کنید. نتها مطمئن شوید که زغال اخته‌ها کاملاً شسته شده‌اند و قبل از دادن آن‌ها به گربه، ساقه‌ها را جدا کنید.

۳. طالبی

طالبی هم برای گربه‌ها بی خطر است و می‌توان آن را به عنوان یک خوراکی هر از گاه به گربه داد. طالبی حاوی ویتامین های A و C  و همچنین فیبر است که در مقادیر کم می‌تواند مفید باشد. هنگامی‌که طالبی را به گربه خود می‌دهید، پوست و دانه‌ها را جدا کنید. هضم پوست برای گربه‌ها دشوار است و دانه‌ها می‌توانند خطر خفگی داشته باشند یا حاوی مواد سمی ‌باشند. قبل از دادن طالبی به گربه خود، آن را به قطعات کوچک و قابل کنترل برش دهید.

۴. نارگیل

نارگیل به طور کلی برای گربه‌ها برای خوردن در مقادیر کم بی‌خطر است، اما چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

گوشت نارگیل

گربه‌ها می‌توانند مقدار کمی گوشت نارگیل تازه یا شیرین نشده (با شکر مخلوط نشده) مصرف کنند. نارگیل حاوی چربی‌های سالم و فیبر است. با این حال، برخی از گربه‌ها ممکن است به طعم یا بافت نارگیل علاقه‌ای نداشته باشند.

گربه ای سفید که در حال خوردن نارگیل رنده شده است

شیر یا آب نارگیل

در حالی که مصرف مقدار کمی‌شیر یا آب نارگیل برای گربه‌ها بی‌خطر است، مطمئن شوید که حاوی هیچ گونه قند اضافه شده، شیرین کننده یا افزودنی های مصنوعی نباشد. به خاطر داشته باشید که شیر و آب نارگیل از نظر تغذیه‌ای برای گربه‌ها ضروری نیستند و فقط باید به عنوان یک درمان گاه به گاه مصرف شوند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل گاهی اوقات در مقادیر کم به عنوان مکمل برای برخی از فواید سلامتی در گربه‌ها، مانند بهبود وضعیت پوست یا کمک به هضم غذا استفاده می‌شود. با این حال، ضروری است قبل از وارد کردن روغن نارگیل به رژیم غذایی گربه خود با دامپزشک خود مشورت کنید، زیرا دوز و استفاده مناسب می‌تواند بسته به نیازهای سلامتی خاص گربه شما متفاوت باشد.

بازم بخونین:  دستور پخت غذای خانگی آسان گربه با مرغ، اسفناج و کینوا

۵. هندوانه

هندوانه نیز برای گربه‌ها بی‌خطر است و می‌تواند به عنوان یک خوراکی گاه به گاه مصرف شود. در هوای گرم می‌تواند یک گزینه عالی و آبرسان باشد. هنگام تغذیه هندوانه به گربه، مطمئن شوید که دانه‌ها و پوست آن را جدا کنید. دانه‌ها می‌توانند خطر خفگی داشته باشند و هضم پوست آن برای گربه‌ها دشوار است. تکه‌های کوچک و به اندازه لقمه از گوشت آبدار را به گربه خود بدهید.

بچه گربه ای که در حال خوردن یک قاچ هندوانه است

۶. توت فرنگی

توت فرنگی یک میوه بی‌خطر برای گربه‌هاست و می‌تواند گاه مصرف شود. با این حال، توت فرنگی را فقط در مقادیر کم به گربه خود بدهید. آن‌ها سرشار از قندهای طبیعی هستند و برای جلوگیری از مصرف بیش از حد شکر باید به مقدار کم مصرف شوند. توت فرنگی‌ها را به خوبی بشویید تا هرگونه سم آفت‌کش یا آلودگی احتمالی روی آن از بین برود. ساقه‌ها و برگ‌ها را قبل از ارائه به گربه خود جدا کنید.

گربه ای که کنارش توت فرنگی ریخته است

۷. موز

موز را می‌توان مقدار کمی گاهی به گربه‌ها داد چراکه برای آن‌ها بی‌خطر است. موز سرشار از قندهای طبیعی است و برای جلوگیری از مصرف بیش از حد قند باید به مقدار کم مصرف شود. می‌توانید تکه های کوچک موز رسیده را به گربه خود بدهید، اما پوست موز برای مصرف گربه‌ها مناسب نیست. هضم آن برای آن‌ها دشوار است و ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

دو تا بچه گربه که موز در دستان خود دارند

۸. کدو حلوایی

گربه‌ها می‌توانند کدو تنبل یا همان کدو حلوایی بخورند و در شرایطی خاص می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد. گاهی اوقات به گربه‌ها برای کمک به مشکلات گوارشی مانند یبوست یا اسهال کدو حلوایی توصیه می‌شود. با این حال، چند نکته را در نظر داشته باشید:

کنسرو کدو تنبل خالص: هنگام تغذیه کدو تنبل به گربه خود، حتما از کدو تنبل ساده، کنسرو شده یا کدو تنبل ساده پخته شده بدون دانه استفاده کنید. از مصرف پای کدو تنبل (کیک کدو حلوایی) یا هر چیزی که حاوی قند، ادویه یا سایر مواد افزودنی است خودداری کنید.

مقادیر کم: کدو تنبل را به مقدار کم به گربه خود بدهید. یک یا دو قاشق چای‌خوری به طور معمول کافی است. مصرف زیاد کدو تنبل می‌تواند باعث شل شدن مدفوع شود.

به تدریج به خورد گربه بدهید: اگر برای اولین بار است که کدو تنبل را به رژیم غذایی گربه خود وارد می‌کنید، با مقدار کمی شروع کنید و در صورت نیاز به تدریج افزایش دهید. واکنش گربه خود را زیر نظر بگیرید تا مطمئن شوید که گربه آن را به خوبی تحمل می‌کند.

بازم بخونین:  دستور پخت غذا برای گربه های باردار

با دامپزشک خود مشورت کنید: اگر گربه شما مشکلات گوارشی دارد یا اگر به هر دلیل خاصی در نظر دارید کدو تنبل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، با دامپزشک خود مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند راهنمایی در مورد مقدار و دفعات مناسب کدو تنبل برای نیازهای فردی گربه شما ارائه دهند.

۹. آناناس

باوجودی‌که گربه‌ها می‌توانند آناناس بخورند، بهتر است آن‌ را کم مصرف کنید. آناناس حاوی مقدار زیادی قند طبیعی است که می‌تواند هضم آن برای گربه‌ها چالش‌برانگیز کند و ممکن است منجر به ناراحتی‌های گوارشی از جمله اسهال برای‌شان شود. هنگام مصرف آناناس، خوردن میوه تازه بهترین است. از کنسرو آناناس در آب میوه خودداری کنید زیرا حاوی قند بیشتری است و پوست و برگ‌ها را از گربه خود دور نگه دارید زیرا هضم آن‌ها بسیار سخت است.

یک گربه کنار آناناس

۱۰. کیوی

کیوی برای گربه‌ها سمی محسوب نمی شود، اما برخی از گربه‌ها آن را به خوبی تحمل نمی‌کنند. کیوی سرشار از فیبر است که هضم آن برای گربه‌ها چالش‌برانگیز است. ممکن است منجر به ناراحتی‌های گوارشی، از جمله اسهال یا ناراحتی گوارشی دیگر.

اگر در نظر دارید به گربه خود کیوی بدهید، با در نظر گرفتن نیازهای خاص سلامتی و رژیم غذایی گربه خود، برای مشاوره شخصی با دامپزشک خود مشورت کنید.

اگر تصمیم به ارائه کیوی دارید، مطمئن شوید که پوست کنده شده و به قطعات کوچک بریده شده است. بیش از یک یا دو گاز به گربه خود ندهید. مثل همیشه، احتیاط کنید و واکنش گربه خود را در هنگام معرفی غذای جدید زیر نظر داشته باشید. اگر متوجه عوارض جانبی یا مشکلات گوارشی شدید، تغذیه کیوی را متوقف کنید و از دامپزشک خود راهنمایی بگیرید.

یک ظرف کیوی قاچ شده کنار یک گربه

چه میوه‌هایی برای گربه‌ها ضرر دارد؟

میوه های خاصی وجود دارد که گربه‌ها باید به دلیل مسمومیت بالقوه یا مشکلات گوارشی از آن‌ها اجتناب کنند. سیستم گوارشی گربه‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که یک رژیم غذایی عمدتاً مبتنی بر گوشت را ‌می‌پذیرند. بنابراین میوه‌ها فقط باید در مقادیر کم به عنوان یک درمان گاه به گاه استفاده شود.

میوه‌های مختلف کنار یک گربه انیمه

در اینجا چند میوه وجود دارد که به طور کلی برای گربه‌ها مضر در نظر گرفته می‌شوند:

۱. انگور و کشمش

انگور و کشمش می‌توانند برای گربه‌ها سمی باشند و ممکن است باعث آسیب یا نارسایی کلیه شوند. بهتر است از دادن کامل آن‌ها به گربه خودداری کنید.

۲. مرکبات

مرکباتی مانند پرتقال، لیمو و گریپ فروت حاوی اسانس‌ها و ترکیباتی هستند که سیستم گوارش گربه‌ها را تحریک می‌کنند. بهتر است از این میوه‌ها اجتناب شود.

۳. آووکادو

آووکادو حاوی ماده ای به نام پرسین است که برای گربه‌ها سمی است. می‌تواند باعث استفراغ، اسهال و سایر مشکلات گوارشی شود.

۴. دانه‌ها، ساقه‌ها، برگ‌ها

گربه‌ها نباید هسته یا دانه هیچ میوه‌ای را مصرف کنند، زیرا ممکن است خطر خفگی داشته باشند یا حاوی مواد سمی باشند. علاوه بر این، ساقه و برگ بسیاری از میوه‌ها یا سمی هستند یا هضم آن‌ها دشوار است و باید به طور کامل از مصرف آن‌ها اجتناب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *