با ۱۰ گیاه سمی برای گربه ها آشنا شوید

گربه ای در کنار گیاهان آپارتمانی

توجه به غذای حیوانات تنها در خرید بهترین برند و متنوع بودن غذا خلاصه نمی شود. آگاهی از خوراکی های مضر و خطرناک نکته بسیار پر اهمیتی است که در اکثر مواقع نادیده گرفته می شود و در نهایت منجر به آسیب های جدی و حتی مرگ حیوانات شود.

اگر از آن دسته افرادی هستید که علاوه بر نگهداری گیاهان در خانه خود، علاقمند به سرپرستی از یک گربه هستید، با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

شاید هرگز تصور نکرده باشید که برخی از گیاهان آپارتمانی که باعث زیبایی و طراوت خانه شما شده است می تواند یک خطر جدی و مشکل ساز برای گربه ملوس و بازیگوش شما باشد. اگرچه گربه ها گوشتخوار هستند، اما از بازی کردن و گاز گرفتن با گیاهان لذت می برند که برخی از آن‌ها برای گربه سمی هستند.

بازم بخونین:  10 میوه که خوردن آن برای گربه‌‌ها آزاد است

در ادامه به معرفی چند نمونه از این گیاهان سمی و کشنده برای گربه ها می پردازیم تا به وسیله آگاه شدن از این اطلاعات بتوانید محلی امن برای حیوان خانگی خود ایجاد کنید. 

گل نیلوفر

نیلوفرها زیبا هستند و بوی شگفت انگیزی دارند، اما شاید تعجب کنید، گلی که نماد تولد دوباره است می تواند مرگ گربه شما را نیز به همراه داشته باشد. تنها لیسیدن آب در گلدان گل نیلوفر شما کافی است تا نارسایی غیرقابل برگشت کلیه برای گربه شما ایجاد شود.

بازم بخونین:  دستور پخت غذای خانگی آسان گربه با مرغ، اسفناج و کینوا

آزالیا

از گذشته، گیاه آزالیا را نمادی از مرگ و نابودی می‌دانند. حتی بعضی از افراد هدیه دادن آزالیا به دیگران، به خصوص در یک گلدان سیاه را یک تهدید مرگبار تعبیر می کنند. گیاه آزالیا دارای برگ و شهدی سمی و کشنده است. این گیاه می تواند برای گربه شما خطری جدی باشد.

سیکلامن

نیش های کوچک این گیاه معمولی آپارتمانی که اغلب به آن بنفشه ایرانی می گویند می تواند باعث استفراغ گربه ها  شود. اما در مقادیر زیاد، مخصوصاً  در صورت  استفاده از غده یا ریشه ها، سیکلامن می تواند باعث تشنج و حتی مرگ شود.

نرگس و لاله

فریب نمادهای نرگس (امید، شانس، سعادت، شادی) را نخورید. گل‌ها و برگ‌های گل نرگس و لاله می‌توانند گربه‌ها را خواب‌آلود و بی حال کنند، اما پیاز این گیاهان سمی هستند و می‌توانند منجر به ناراحتی‌های تنفسی، بی‌نظمی قلبی و افسردگی در گربه ها شوند.

بازم بخونین:  دستور پخت غذای خانگی گربه نرعقیم شده 4 کیلویی با بوقلمون و کدو حلوایی

فیکوس، با نام مستعار برگ کمانچه

در صورتی که گربه شما شاخ و برگ فیکوس را ببلعد، منجر به  ایجاد ترشح آب دهان، استفراغ، از دست دادن اشتها، بی‌حالی و کم آبی می شود که همگی پیش ساز نارسایی کلیه هستند.

دیفن باخیا

دیفن باخیا، با نام مستعار «عصای گنگ»، ممکن است گربه شما را نکشد، اما دهان او را می سوزاند و باعث مشکل در بلع، علائم خفگی و در نهایت آسیب اندام می شود.

گربه ای در گلدان

اگر گربه شما هر یک از موارد فوق را بلعیده است، در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید.

لیست گیاهان سمی ASPCA را برای مشاهده گیاهان و گل های سمی بیشتر برای گربه ها می توانید بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *